Atiker Yazılım | Forum Ana Sayfa
Forum Anasayfa Forum Anasayfa > AtikIK > Personel Kartları
  Aktif Konular Aktif Konular RSS - Personel Kartları
  SSS SSS  Forumu Ara   Etkinlikler   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Atiker Yazılım Resmi Forum Sitesidir. Amacımız kullanıcılarımıza, iş ortaklarımıza, danışmanlara, yazılımcılara programlarımız hakkında destek ve bilgi vermektir. Detaylı bilgi ve destek için: 444 82 99

Personel Kartları

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
  Konu Arama Konu Arama  Topic Seçenekleri Topic Seçenekleri
dogukan.ince Açılır Kutu İzle
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 14 Şubat 2017
Konum: Türkiye
Durum: Aktif Değil
Puanlar: 163
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı dogukan.ince Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Personel Kartları
    Gönderim Zamanı: 16 Şubat 2017 Saat 11:05

Personelin temel bilgilerinin girildiği, personel resminin eklendiği alandır. Ayrıca girilen bilgiler doğrultusunda personelin yaş bilgisi, kıdem bilgisi, işe giriş-çıkış bilgilerinin ve personel listesinin de sunulduğu bölümdür. 
Personel işe girişi yapılmadan, program içerisinde sadece personelin özlük bilgileri takip edilir. İşe girişi yapılmayan bir personelin ücret girişi yapılamaz ve bordrosu oluşturulamaz. Bu nedenle tanımlanan personelin hangi şirket/işyerinde çalıştığı puantaj hesaplama kodu ile işe girişi yapılmalıdır. İşe giriş işleminde personelin çalışan tipi, personel tipi gibi bilgileri de belirlenir. Bu alan aynı zamanda işten çıkış veya transfer işlemleri için de kullanılır. İşten çıkan ve tekrar işe başlayan bir personel için yeni bir sicil kartı açmadan yeniden işe alım işlemi yapılarak işlem devam ettirilir.


Personelin kurum içindeki yerleşiminin ve görevinin tanımlandığı aynı zamanda personelin sağlık raporu bilgilerinin girildiği alandır. Bunun dışında eğer personel iş sağlığı ve güvenliği eğitimi almış ise bu bilgilerin girildiği ve erkek personeller için askerlik bilgilerinin girildiği alandır. Bu bölümde yer alan bilgiler dört gruba ayrılmıştır; nüfus bilgileri, detaylı adres bilgileri,maaş bankası ilgileri, bağlantı ve ek bilgiler. Nüfus bilgileri bölümünde personelin nüfus cüzdan bilgilerinin girişinin yapılacağı alanlar bulunmaktadır. Detaylı adres bilgileri bölümünde personelin adres bilgisinin detaylı olarak girişinin yapılacağı alanlar bulunmaktadır. Maaş bankası bilgilerinde personelin maaş ödemesi yapılan hesap bilgilerinin bulunduğu alandır. Bağlantılar ve ek bilgiler bölümünde ise; personelin maaş banka bilgileri, iletişim bilgileri ve PDKS cihazı tanım bilgilerinin girişinin yapılacağı alanlar bulunmaktadır.  Engel durumu olan personelin bu durumu belgelendirdiği belgelerin tanımının yapıldığı kısımdır. İki farklı belge tanımına olanak sağlar. Bunlardan biri engellilik belgesi iken diğeri indirim belgesidir. Personelin sakatlık indiriminden faydalanabilmesi için tek başına engellilik belgesi alması yeterli değildir. Program içerinde sakatlık indiriminin uygulanabilmesi için indirim belgesinin tanımlanmış olması gerekir. Ayrıca personelin bakmakla yükümlü olduğu aile bireylerinden dolayı hak ettiği sakatlık indiriminden faydalanabilmesi için de belgelerinin tanımlanması gerekir.


İşe alım işlemi yapılan personelin ücret bilgisi tanımı yapılmalıdır. Bu tanım yapılmadan personelin bordrosu oluşturulamaz. Net veya brüt olarak personele maaş tanımı yapılabilir. Personelin çalıştığı süre içerisinde almış olduğu zamları da takip edilebilir. 
Kümülatif Gelir Vergisi Devir Girişi yıl ortasında işe alınan personelin önceki iş yerinde çalıştığı sürece biriken gelir vergisi matrahının girişinin yapıldığı alandır. Bir personel için sadece 1 defa giriş yapılır. Birikmiş gelir vergisinin tanımlanması personelin vergi dilimi atlamasını etkileyen bir işlemdir. Örneğin; 6. Ayda işe giren bir personelin öncesinde birikmiş gelir vergisi matrahı girilmez ise bu personelin maaşına göre vergi dilim atlaması gerçekleşmez.

Personele ait tüm bilgilerin tanımlandığı bu bölümde; personel hesap hareketleri, personel taksitli avans bilgileri, personel icra bilgileri, personel bordro bilgileri, aylık ve puantaj bazlı hareketler personel notları, personel teşvik bilgileri, eğitim ve sertifika bilgileri, izin hareketleri ve yıllık izin defteri kayıtları, muayene kayıtları, envanter bilgileri (zimmet ve istihkak), iş tecrübeleri, görev bilgileri gibi tanımlar yapılabilir.

Doğukan İNCE
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu İzle