Atiker Yazılım | Forum Ana Sayfa
Forum Anasayfa Forum Anasayfa > Bilgi Bankası > AtikİM Bilgi Bankası
  Aktif Konular Aktif Konular RSS - Reçete Tanımları
  SSS SSS  Forumu Ara   Etkinlikler   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Atiker Yazılım Resmi Forum Sitesidir. Amacımız kullanıcılarımıza, iş ortaklarımıza, danışmanlara, yazılımcılara programlarımız hakkında destek ve bilgi vermektir. Detaylı bilgi ve destek için: 444 82 99

Reçete Tanımları

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Topic Seçenekleri Topic Seçenekleri
mervenur.demic Açılır Kutu İzle
Yeni Üye
Yeni Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 262
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı mervenur.demic Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Reçete Tanımları
    Gönderim Zamanı: 31 Ekim 2018 Saat 16:41

AtikİM – Reçete Tanımları

Reçete (Ürün Ağacı) üretim sürecinde bir mamul ya da yarı mamulü bir araya getiren bileşenlerinin ve uygulanacak operasyonların tanımlandığı listedir.

Reçete tanımlamasına geçmeden önce reçete içerisinde kullanılacak Hammadde, Mamul, Yarı mamul stoklarının açılmış olması gerekmektedir.

Reçete Tanımları

Genel Bilgiler

Stok Kodu: Reçetenin Mamul ya da Yarı mamulü için stok kartından daha önceden açılmış olan 

stok kodudur. Aynı zamanda Reçete Kodu da stok kodu olarak belirtilen kod ile tanımlanmaktadır.

Ölçü Birimi: Reçetenin üretim aşamasında kullanacağı ölçü birimidir. Stok kartında tanımlı ölçü birimlerine göre değiştirilebilmektedir.

Mamul Depo Kodu: Reçetenin üretiminin gerçekleştirileceği ve hareketlerinin oluşturulacağı depo kodudur. 

Atikse’ den Depo uygulaması açık olması gerekmektedir.

Son Depo Kodu: Reçete üretim sonu kaydı tamamlandıktan sonra reçete stokunun transfer edileceği depo kodudur.

Kullanımı için üretim modül seçeneklerinde -> Reçete Seçenekleri Sekmesinden parametresinin açılması gerekmektedir.

Reçete Detayları

Tip: Reçete kalemlerine eklenecek olan bileşenin tipinin tanımlandığı alandır.

S: Stok bileşeni eklemek için

O: Operasyon bileşeni eklemek için

Hr.Tipi: Eklenen bileşenin Hammadde Yarı mamul mü olduğu bilgisinin verildiği alandır.

Sıra: Bileşenin reçete sırasının tanımlandığı alandır.

Stok Kodu/Operasyon Kodu: Tip seçimine göre daha önceden tanımlanmış Stok ya da Operasyon kodunun reçete için bileşen olarak seçildiği alandır.

G/C: Giriş/Çıkış reçete bileşeninin reçete üretim sonu kaydı işlemleri tamamlandıktan sonra stoktan çıkacağını ya da stoka gireceğinin belirlendiği alandır. 

Genelde üretim reçeteleri bileşenleri stoktan çıkarak oluşur. Ancak bazı durumlarda kalan parçaların

ya da tersine üretimle oluşan bileşenlerin stoka girmesi işlemleri için giriş tipi olarak tanımlanabilmesine olanak sağlar.

Miktar: Reçete oluşumunda bileşenin birim reçete için kullanılacağı miktarın tanımlandığı alandır.

Ölçü Br: Stok bileşenler için stok kartında tanımlı ölçü birim tanımları arasında dönüşüm yapılabilmesinin olanağını sağlar.

Depo: Reçete bileşeninin çıkış ya da giriş işlemlerinin gerçekleştirileceği depo kodunun tanımlandığı alandır. 

Depo uygulaması aktif olması ve Üretim Tek Depodan Çalışsın Mı? Parametrelerinin açık olması durumunda kullanılabilir.

Talep Depo: Reçete stok bileşeninin reçetesinde tanımlı Talep Depo kodundan temini için Depo Talep Belgelerinin oluşturulması için kullanılan alandır.

Bağlı Bileşen: üretim sonu kayıtlarında bağlı bileşen olarak tanımlanmış yarı mamullerin de üretilmesini sağlar.

Açıklama: Reçete bileşen açıklama bilgisinin alındığı alandır.

Detay Bilgiler

Stok Detay Kodu: Reçete oluşturulacak Mamul ya da Yarı mamul stoku için stok kartında tanımlı bir detay kodu bulunuyorsa reçetenin de bu detay koduna göre tanımasının yapıldığı alandır.

Örneğin: stok kartında RENK olarak tanımlanmış bir detay kodu reçetesinde Kırmızı, Mavi gibi ayrıştırılarak tanımlama yapılabilmesini sağlar.

Referans Reçete Kodu: Reçeteye referans olarak daha önceden tanımlanmış bir reçetenin belirtiği alandır.

Hücre No: Atikse’ de depo hücre uygulaması açık ise reçetenin hangi deponun hangi hücresinde üretileceğinin belirtildiği alandır.

Reçete G/C Durum: Normal üretimlerde reçete stok hareketinde giriş durumundadır. 

Tersine üretimin olduğu üretim şekillerinde ise Reçete stoktan çıkar bileşenleri stoka girer. Bu Şekilde tanımlamaların desteklendiği alandır. 

Kullanımı için Tersine üretim parametresinin açık olması gerekmektedir.

Ek Bilgiler

Rapor Kodu: Reçete bilgilerini raporlama amacıyla kullanılan alandır.

Çevrim Süresi: Birim reçetenin üretim süresinin tanımlandığı alandır.

Çevrim Süre Tipi: Çevrim süresinin Saat, Dakika, Saniye cinsinden biriminin tanımlandığı alandır.

Özel Sahalar

Sayısal 5, Alfa sayısal da 5 adet olmak üzere reçete kartında ihtiyaç duyulması halinde ek veri tutulmasına olanak sağlayan alanlardır.

Resim Bilgileri

Reçeteye resim ve doküman ekleyebilme imkânı sunan alandır.

Ürün Ağacı

Reçetenin tüm Kırılımlarda izlenebilmesine olanak sağlayan alandır. Reçete alt bileşenleri,  
Operasyonları ve yarı mamullerinin de alt kırılımlarına kadar tüm kırılımlarda reçetenin görüntülenmesini sağlar.

Ürün Ağacı Listesi

Ürün ağacı sekmesine ek olarak bu sekmede bakiye, maliyet, tutar gibi ek alanlarında listelenebildiği daha detaylı bir ürün ağacı listesi bulunmaktadır.

Hammadde Listesi

Reçetenin tüm kırılımlarında kullanılan hammaddelerin kümüle olarak kullanım miktarlarının hesaplanarak listelendiği alandır.

Özel Hareket Listeleri

Bu sekmede uyarlama olarak ihtiyaca göre hazırlanan ek raporların listelendiği alandır.

Düzenleyen mervenur.demic - 31 Ekim 2018 Saat 16:42
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu İzle