Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Özel Rapor Hazırlama

Nereden Yazdırıldığı: Atiker Yazılım | Forum
Kategori: Özel Uygulamalar
Forum Adı: Özel Rapor Hazırlama
Forum Tanımlaması: Özel Rapor Hazırlama
URL: http://www.atikeryazilim.com.tr/forum_posts.asp?TID=107
Tarih: 11 Ağustos 2022 Saat 12:00
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 11.04 - http://www.webwizforums.com


Konu: Özel Rapor Hazırlama
Mesajı Yazan: dogukan.ince
Konu: Özel Rapor Hazırlama
Mesaj Tarihi: 07 Mart 2017 Saat 17:10
Bazı işletmelerde standart raporlar haricinde, farklı raporlama ihtiyaçları oluşabilir. Bu durum da AtikSE Özel  Rapor devreye girerek konuyu çözmemize yardımcı olur.


Kullanıcı Özel Rapor Dizayn girişi yapıldıktan sonra bizi aşağıdaki ekran karşılar.Ekranda daha önceden hazırlanmış raporlar listelenir ve istenildiği takdirde önceden hazırlanmış özel raporlar üzerinde de düzenlemeler yapılabilir.
"Yeni" butonuna tıklanarak ilk raporumuza başlıyoruz.Rapora konu olacak kaynak ve rapor görüntüleme şeklini seçebileceğimiz ekran karşımıza çıkar. Burada Kaynak Tipi mevcut sistemde var olan bir tablo veya view, kendi hazırlayacağımız bir sorgu cümlesi veya hazırlanmış bir prosedür olabilir.
Raporumuzu grid formatta, pivot yapıda, grafiksel görünütleyerek çalıştırabiliriz.


Kaynak nesne (tablo,view,sorgu cümlesi,prosedür) seçimi yapılarak işleme devam edilir.


Raporumuzda filtreleme yapabileceğimiz sahalar listelenir. Burada istenilen alanlar seçilerek filtrelemeye konu edilebilir.Bazı filtreleme alanlarında rehber sahalar kullanıcının işlemlerini kolaylaştıracaktır. Bu işlem için istenilen filtreye rehber oluşturulabilir ve rehberden hangi sahanın döneceği belirlenir.Özel raporumuzu tamamlamadan önce son kontrol ekranı karşımıza gelecektir. Bu ekranda hazırlanmış rapor, filtreleri ve fonksiyonel testleri yapılarak tamamlanır.
AtikSE kapatılıp açıldıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi hazırlamış olduğumuz rapor gelecektir.
(Kontroller > Raporlar)

Unutulmaması gereken konu ise, hazırlanan özel raporlar yetkiye tabidir. Yetkisi olmayan kullanıcılar özel rapora ulaşamayacaktır.


-------------
Doğukan İNCESayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat