Atiker Yazılım | Forum Ana Sayfa
Forum Anasayfa Forum Anasayfa > Bilgi Bankası > AtikER Bilgi Bankası
  Aktif Konular Aktif Konular RSS - Stok Koli / Paket Basit Üretim İşlemleri
  SSS SSS  Forumu Ara   Etkinlikler   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Atiker Yazılım Resmi Forum Sitesidir. Amacımız kullanıcılarımıza, iş ortaklarımıza, danışmanlara, yazılımcılara programlarımız hakkında destek ve bilgi vermektir. Detaylı bilgi ve destek için: 444 82 99

Stok Koli / Paket Basit Üretim İşlemleri

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Topic Seçenekleri Topic Seçenekleri
mervenur.demic Açılır Kutu İzle
Yeni Üye
Yeni Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 262
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı mervenur.demic Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Stok Koli / Paket Basit Üretim İşlemleri
    Gönderim Zamanı: 25 Ekim 2018 Saat 15:19

Bulunduğu program: 1-AtikSE

Bağlı olduğu lisans:  01 Stok Yönetimi

Menü: Operasyon / Stok Yönetimi / Stok Koli / Paket Basit Üretim Tanımları ve Operasyon / Stok Yönetimi / Stok Koli / Paket Basit Üretim İşlemleri

Modülün kullanım alanları;

·         Bütün olarak alınan fakat daha sonra parçalanarak farklı ürünlere dönüştürülen ürün satışlar. (Örnek1; Etin karkas olarak alınması ve kıyma, kuşbaşı, pirzola v.b şekilde satıldığı durumlar. Alışlar karkas olarak yapılır fakat satışlar farklı ürün veya ürünlerdir.)

·         Birden fazla ürünün bir araya getirilerek paket veya koli şeklinde satıldığı durumlar. (Örnek2; Ramazan Paketi Satışları. Satışa konu olan ürün pakettir fakat paket içeriğinde bulunan stoklarında bakiyelerinin düşmesi gerekmektedir.)

·         Tek seviye üretim reçetesi tanımlayarak satışa konu olan ürünlerimizi oluşturan bileşenlerin stoktan düşülmesi ve satışa konu olan ürünün stoğumuza girişinin istendiği durumlar. (Örnek3; Ekmek Arası Köfte satışı. Köfte satıldığında köfteyi oluşturan Ekmek, Domates, Soğan, Maydanoz, Köfte Harcı ve Kıymanın stoktan düşülmesi ve köfte ekmek’in kullanılan malzemelere göre belirlenen maliyet yöntemine göre stoğa girilmesi.)

Paket Basit Üretim Tanımları;

Paket içeriğinin, Ürün Reçetesinin veya stok dönüşümünün tanımlandığı ekrandır. Üst panelde yer alan Ana Stok olarak Satışa konu olan, yani üretim girişi yapılacak olan stok seçilir. Kalemde yer alan stok kısmından ise ana stoğu oluşturan bileşen veya bileşenler seçilir.

Maliyet yöntemi 1= Ana Stoktan Oransal seçildi ise Maliyet Tipi Sabit olarak 0=Sabit Oran gelmektedir.

Maliyet Yöntemi 2=Alt Stoklardan Fiyatlandırma seçildi ise Maliyet Tipi: Sabit Fiyat, Alış Fiyat 1-2-3-4-5, Satış Fiyat 1-2-3-4-5, Kart Maliyet Fiyatı, Stok Maliyet Fiyatı, Son Giriş Net Fiyat, Ağırlıklı Ortalama Giriş Fiyat seçenekleri gelmektedir.

Ana Stoktan Oransal Seçildiğinde Ana stok ne kadara satıldı ise kalemlerde belirlenen oranlara göre bu fiyat kalemlere dağıtılır. (Ramazan Paketi Örneğinde Olduğu Gibi)

Alt Stoklardan Fiyatlandırma Seçildiğinde ise kamelde yer alan bileşenlerin belirlenen maliyet yöntemine göre fiyatları bulunur ve kullanıldıkları miktara göre ana stok fiyatı bulunur. (Karkas Et ve Köfte ekmek örneğinde olduğu gibi)

Paket Basit Üretim İşlemleri;

İşlem sekmesinde, Tarih yazılıp listele butonuna basıldığında, yazılan tarihte çıkışı olan ana stokların çıkış miktarları listelenir.

Üret butonuna basıldığında ise ana stok miktarları kadar stok giriş kaydı, ana stoğu oluşturan stoklar için ise çıkış kaydı oluşturulur.

Belge sekmesinde, belge no rehberinden ilgili tarihteki belge çağırıldığında ise hareket detayları görünmektedir.

Teknik Detay;

Stok Paket / Koli Basit Üretim tanım ekranından yapılan kayıtlar TBLSTOKRECETE tablosunda tutulmaktadır.

Paket Basit Üretim İşlemleri ekranındaki tüm işlemler, PrgProc_StokPKBUIslem procedure’ü ile yapılmaktadır.

Kullanıcının bu kayıtları günlük olarak oluşturması gerekmektedir. İşleme konu olan satış miktarları tekrar gelmemektedir.

Bir müşteri bu hareketlerin otomatik olarak oluşturulmasını ister ise, İşlem parametresi 1 olarak tarih ve kullanıcı kodu verilerek belirli saat aralığında SQL JOB ile procedure tetiklenerek yapılabilir.

--Kayıtları Listelemek İçin

EXEC PrgProc_StokPKBUIslem

@TARIH='10.08.2018'

,@SUBE_KODU=0

,@KULLANICI_KODU=1

,@LISTBELGE_NO=''

,@ISLEM=0

--Ana stok giriş hareketlerinin, Bileşenlerin stok çıkış hareketlerinin yapılması için

@TARIH='10.08.2018'

,@SUBE_KODU=0

,@KULLANICI_KODU=1

,@LISTBELGE_NO=''

,@ISLEM=1

--Oluşturulan belgenin hareketini görüntülemek için

@TARIH='10.08.2018'

,@SUBE_KODU=0

,@KULLANICI_KODU=1

,@LISTBELGE_NO='18EUB00000100001'